Mutfak Tezgahı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Mutfak Tezgah Çeşitleri

MUTFAK TEZGAHI YAPTIRMAK İSTİYORUM, NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Mutfaklarımızın şık görünmesini sağlayan, zerafet ve estetik katan, yemek yaparken en rahat çalışmamızı sağlayan en önemli unsurlardan biri de mutfak tezgahlarıdır.

Mutfak Tezgahı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir ?

Mutfak tezgahı seçerken mutfağın görselliğine uygun renkler olması mutfağınızı daha şık gösterecekir. Aykırı renkler yerine birbiriyle uyumu yakalayan renk tonları seçmek mutfağınıza görsellik katacaktır. Klasik, country veya rustik mutfaklarda, paslanmaz çelik bir mutfak tezgahını kullanımak uyumu bozacaktır. Aynı şekilde modern teknolojiye sahip ürünlerin bulunduğu, endüstriyel tarzda döşenmiş bir mutfakta da ahşap doğrama bir mutfak tezgahı seçimi yapılmamalıdır.

Mutfak mobilyalarının daha belirgin görünmesini istiyorsak, daha sade görünen bir mutfak tezgahı seçilmelidir. .Dolap kapakları ve kulpları sade olduğu, aksesuarların ön plana çıktığı mutfaklarda da bunun tam tersine, gösterişli bir mutfak tezgahı seçilmelidir.

Mutfak tezgahlarında en çok rastlanan şikayetlerden biri mutfak tezgahlarının leke yapması, iz bırakmasıdır. Dolayısıyla mutfak tezgahı seçimlerinizde mutfak tezgahı malzemesinin kolay temizlenebilir, asitlere uzun yıllar dayanıklı ve iz bırakmayan türden olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca mutfak modeli, mutfak malzemesi, ne olursa olsun mutfak tezgahlarının üzerine sıcak tencere ya da fırın kabı gibi yüksek ısı kaynaklarını doğrudan yerleştirilmemelidir.

 

MUTFAK TEZGAH ÇEŞİTLERİ:

MALZEME BAKIMINDAN MUTFAK TEZGAHLARI

Mutfak tezgahların mutfağın şık görünesinde oldukça etkili bir unsurdur. Bu etkiyi güçlendirmek için mutfak tezgahının rengi, malzemesi ve şekliyle mutfağın diğer bileşenleri olan mutfak dolabının rengi, mutfak masa ve sandalyelerinin renkleri hatta duvar boyasının renkleri uyum içinde olmalıdır. Diğer yandan tezgahın dayanıklılık, temizlik kolaylığı gibi özellikler açısından da iyi bir performans sergilemesi gerekir.

Granit, Mermer, Çimstone, Corian, Kuvars gibi birçok farklı malzeme, ısı dayanıklılığı, renk çeşitleri, bakım ve temizlik  kolaylığı gibi çok sayıda unsur bir araya gelince mutfak tezgahı seçimi ve mutfak dekorasyonu oldukça zorlaşmaktadır.

Mutfak tezgahlarınnda kullanılan malzemeleri doğal ve sentetik malzemeler olarak ikiye ayrılır. Ancak doğal dediğimiz malzemelerin de tezgah haline gelebilmesi için bazı aşamalardan geçtiğini ve az da olsa sentetik katkılar içerdiğini belirtmemizde fayda var.

Mutfak tezgahı malzemesi doğal taşlardır. Granit ve mermer bu grubun en çok tercih edilenleridir.. Aynı zamanda birer maden olan mermer ve granit mutfak tezgahları için tercih edilen malzemelerin başında gelir. 

Çimstone ismiyle bilinen kompoze taş da sunduğu çok sayıda renk ve desen seçeneğinin yanı sıra mermer ve granite göre daha ucuz olması nedeniyle mutfak tezgahlarında sıkça tercih edilen bir malzemedir. Kompozit taş %90 civarında kuvars minerali parçasının %10 civarı polyester reçine ile preslenmesi sonucu elde edilir.

Tamamen sentetik malzemeden üretilen mutfak tezgahları da tercih edlen seçenekler arasındadır. Bu ürünlerin bir kısmı temel malzemelerine göre akrilik ve polyester mutfak tezgahları olarak adlandırılmaktadırlar.

DAYANIKLILIK BAKIMINDAN MUTFAK TEZGAHLARI:

Granit ve  kompozit taş (Çimstone) darbelere karşı dayanıklılık sergiler.. Mermer de sert bir doğal taş olması dolayısıyla darbelere karşı dayanıklı malzemelerdendir. Paslanmaz çelik mutfak tezgahlarının da bu konuda iyi bir performans sergileyebileceği söylenebilir. Dayanıklılık konusunda seramik ve laminant kaplama tezgahların ise çok dayanıklı olduğunu söyleyemeyiz.

Akrilik mutfak tezgahları da oldukça sağlamdır ve aldıkları darbe sonrası oluşacak kırılma ve çatlamayla oluşabilecek yıpranmaların telafisi diğer seçeneklere göre daha fazladır. Mermer ve granit gibi taşlarda kırılma ve çatlama olması halinde  iz kalmadan onarımın mümkün değildir. 

Kuvars kompozit bir taş olup, dünyadaki  en sert minerallerden biridir ve bu malzemeyle yapılan tezgahlar son derece dayanıklıd olur. ve modern  mutfaklarda hoş bir denge sağlar.

MUTFAĞIN FİZİKSEL KONUMUNA UYGUNLUK BAKIMINDAN MUTFAK TEZGAHI YAPTIRILMASI:

Mutfak tezgahı yaptırken dikkate alınması gereken bir diğer konu ise; mutfağın genel ve fiziksel yapısına uygun ölçülerde mutfak tezgahının bulunup bulunamayacağıdır. Granit ve mermer, doğanın sunduğu ölçülerde satın alınabilecektir. Bu da mutfağın fiziksel konumuna göre mutfak tezgahında ek yerleri olması gerektirecektir. Bu durum masif ahşap mutfak tezgahları için de söz konusu olacaktır.

Ancak tümüyle eksiz bir görünüm hedefleniyorsa, akrilik tezgahlara yönelmek en mantıklısı olacaktır. CNC mutfak tezgahlarında mutfağın ölçülerine ve fiziksel özelliklerine yüzde yüz uygun akrilik tezgahlarda eviyeler bile sonradan eklenmez. 

MALZEMESİNİN DOĞALLIĞI BAKIMINDAN MUTFAK TEZGAHI SEÇİLMESİ:

Ahşap ve taş seçenekler doğal tezgah çeşitleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak granit ve mermere doku kazandırılma aşamasında ve cilalanma işleminde az da olsa kimyasal malzemeler eklenmektedir. Ahşap tezgahlar da bir çeşit yağla yağlanmak zorundadır. 

Çimstone adıyla bilinen kompozit taş tezgahlarda, küçük parçalara ayrılmış kuvars taşlar polyester reçineyle preslenir. Çimstoneda doğal taş oranı %90-97 arasındadır. Kompozit tezgahlara renk vermek amacıyla bir miktar cam ve metal kullanıldığı da görülmektedir.

Doğallık konusunda listenin altında ise akrilik, polyester ve beton tezgahlar yer alır. Ancak akrilik tezgah üreticileri ürünlerinin toksik ve kanserojen madde içermediği konusunu önemle vurgulamaktadır.

ÇİZİKLERE DAYANIKLILIK BAKIMINDAN MUTFAK TEZGAHI SEÇİMİ:

Mutfak tezgahları çiziklere yol açabilecek durumlara çok sık maruz kalırlar. Bu nedenle mutfak tezgahının çizilmelere karşı dayanıklılığı oldukça önemli bir husustur.

Granit, mermer ve kuvars mutfak tezgahları sert malzemeler olduğundan çizilmelere karşı dirençlidir. Akrilik mutfak tezgahları ise çizilmelere  doğal taş tezgahlar kadar dayanıklı değilse de, ahşap tezgahlara göre çok daha iyi durumdalardır. Hem akrilik hem de ahşap tezgahlardaki çizikli bölgeler zımparalanıp cilalanarak eski görünümlerine kavuşturulabilir. Ancak laminant, seramik ve cam tezgahlarda oluşacak çiziklerin tamiratla ortadan kaldırılması mümkün değildir.

ISIYA DAYANIKLILIK BAKIMINDAN MUTFAK TEZGAHI SEÇİMİ:

Mutfak tezgahları genel olarak ısıya fazlasıyla maruz kalır. Fakat bu durumlarda her tezgah malzemesi bu duruma dayanamayabilir. Isıya en dayanıklı tezgah malzemelerinin başında paslanmaz çelik gelebilir. Hem ısıya dayanıklı hem de kolay temizlenebiliyor olması nedeniyle profesyonel mutfaklarda yaygın olarak görülen paslanmaz çelik tezgahlar bu özellikleriyle evler için de iyi bir seçenek olabilir. 

Doğal taşlar, kompozit taş ve cam ısı dayanımı konusunda iyi performans sergiler. Ancak akrilik ve polyester tezgahlarda ısıya maruz kalma yıpranmaya yol açabilir. Bununla birlikte akrilik tezgah üreticileri ürünlerinin alev alma konusunda emniyetli olduğunu özellikle belirtmektedir.

BÜTÇE ve FİYATLARI BAKIMINDAN MUTFAK TEZGAHI SEÇİMİ:

Birçok ev sahibi için mutfak tezgahı seçerken en etkili kriter bütçedir. Bütçeniz yüksekse granit ve mermer ürünlere yönelebilirsiniz. Kompozit taş ürünler de doğal taşlara kıyasla hesaplı olsalar da yüksek bütçeli ev sahiplerine hitap ettiklerini söyleyebiliriz.

Bütçeniz nispeten düşükse akrilik, polyester ve cam tezgahları tercih edebilir. Polyester tezgahların sağlık konusunda çok olumlu bir karnesi olmadığını belirtmemizde fayda var. Cam tezgahlar gerçekten çok hesaplı bütçelerle mutfağınızı süsleyebilir. Tamperlenmiş cam malzeme ısıya karşı son derece dayanıklıdır ve temizliği de kolay olur ancak çizik ve permak izi konusunda o kadar avantajlı olmadıklarını da belirtmekte fayda var.

RENK ve DESEN SEÇENEKLERİ BAKIMINDAN MUTFAK TEZGAHI SEÇİMİ:

Mutfak tezgahının mutfağın diğer bileşenleriyle uyumlu olması gerekir. Bu nedenle tüm işlevsel özelliklerinin yanında, estetik özellikler de mutfak tezgahı seçiminde önemli birer faktördür. Renk, desen ve doku özellikleri geniş bir yelpazeyle karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Küçük parçalara haline getirilip kuvars taşların preslenmesiyle oluşan kompozit taşlar (çimstone) ve akrilik tezgahlar son derece çok alternatif sunar. Küçük kuvars parçalarının işlenebiliyor olması ve içine cam ve metal parçalar karıştırılarak efekt verilebilmesi kompozit taşların en büyük avantajlarındandır. Siparişe göre yapılabilen akrilik tezgahlarda  da çok sayıda renk ve desen seçeneği mevcuttur.

Ahşap mutfak tezgahlarında ise sınırlı sayıda renk seçeneği vardır, ancak farklı ağaçlar farklı doku seçenekleri sunar.

SAĞLIK ve TEMİZLİK (HİJYEN) BAKIMINDAN MUTFAK TEZGAHI SEÇİMİ:

Kolay temizlenme açısından cam ve metal tezgahların başı çektiğini söyleyebiliriz. Bu iki malzeme sirke, limon vb. asidik sıvılardan da etkilenmez. Yemek hazırlamak için kullanılan tezgahlar her an organik malzemeyle içiçedir. Besin yönünden zengin bu ortam bakteri oluşumuna açıktır. Ancak mutfak tezgahının malzemesi bakteri oluşumu konusunda bir güvence sağlayabilir. 

Kuvars malzemeden yüksek ısılarda sıkıştırılarak yapılmış kompozit taş tezgahlar (çimstone) yüzeylerinde gözenek barındırmadığı için bakteri üremesine uygun değildir. Mermer ve granitte ise gözenekler ve kılcal damarlar olduğundan bakteri barındırma konusunda tam anlamda güvenli olmayabilir. Akrilik tezgahlar da bakteri barındırmaz. 

 

Resim
X